Marszałek Województwa Wojciech Kozak na zebraniu ludowców


W dniu 14 kwietnia 2013 r. w Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach odbyło się zebranie członków gminnego koła i sympatyków PSL. Zasadniczą sprawą zebrania było wręczenie legitymacji. Zebranie zaszczycił Marszałek Województwa Małopolskiego, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, członek Rady Naczelnej PSL kol. Wojciech Kozak. Obecny był Wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak i zastępca wójta Henryk Jończyk.

Uroczystego wręczenia 17 legitymacji członkowskich dokonał Marszałek Wojciech Kozak w asyście prezesa Zarządu Gminnego Andrzeja Gurdy. Marszałek życzył satysfakcji z podjętej decyzji wstąpienia w "zielone szeregi"

Prezes Zarządu Gminnego A. Gurda podsumował pracę za ostatni okres i przedstawił plany na przyszłość:
- Zarząd weryfikuje członków organizacji, uzupełnia kwestionariusze osobowe i chce aby każdy miał aktualną legitymację PSL-u
- Zarząd zachęca aby podjąć wspólną pracę w kierunku wstępowania w nasze szeregi nowych członków, aby do końca kadencji było nas 100.
- w ubiegłym roku zarząd nawiązał współpracę z Gminnym Kołem Emerytów i Rencistów, Klubem Sportowym "Wiarusy" Igołomia, z zarządem Koła PO, z urzędem gminy
- delegacje uczestniczyły w Powiatowym Święcie Ludowym w Słomnikach i "Zaduszkach Witosowych" w Wierzchosławicach
- założona została strona internetowa Gminnego PSL-u, mamy własny "X-baner"
- w czerwcu 2012 r. delegacja PSL-u ze sztandarem brała udział w uroczystościach wtórnego pochówku 33 żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej poległych na naszych ziemiach podczas II wojny światowej
- w ubiegłym roku odbyły się 2 zebranie członków z udziałem prezesa Zarządu Powiatowego PSL Kol. Bogdana Bogdali, obecni byli pracownicy ARiMR
- zarząd honorował zasłużonych działaczy statuetkami "Zasłużony dla ruchu ludowego Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce"
- Zarząd w 2012 r. odbył 5 posiedzeń
- dobrze były uiszczane składki członkowskie

Plany PSL-u na przyszłość:
- organizowanie zebrań z udziałem polityków, ważnych osób dla regionu i kraju - czego przykładem jest dzisiejsze zebranie z udziałem marszałka. W planach mamy aby przyjechał do nas Minister Pracy i Polityki Społecznej a zarazem wiceprezes Zarządu PSL Władysław Kosiniak-Kaamysz. Liczymy, że spotka się z nami prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz. Planujemy spotkać się z dyrektorem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Kol. Włodzimierzem Okrajkiem aby dowiedzieć się o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014- 2020 - z okazji naszego święta Ludowego w tym roku planujemy zorganizować wyjazd do Wierzchosławic: do Muzeum Wincentego Witosa i złożyć kwiaty na grobie tego wielkiego przywódcy chłopskiego, wstąpić do sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie. - dużym zainteresowaniem cieszą się "Zaduszki Witosowe" w Wierzchosławicach - jest więcej chętnych dlatego zorganizujemy autokar i wszyscy będą mogli się zabrać - chcemy czynnie reprezentować naszą gminną organizację na forum województwa i powiatu

Prezes Zarządu Klubu Sportowego "Wiarusy" Igołomia Paweł Żabicki podziękował Panu Marszałkowi W. Kozakowi za ufundowanie strojów piłkarskich dla najmłodszych piłkarzy "żaków", którzy brali udział w IV Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.
Marszałek W. Kozak zapoznał zebranych z aktualną sytuacją polityczną w kraju, współpracy koalicyjnej w województwie, nowych projektach unijnych w latach 2014 - 2020.
Zebrani podnosiły sprawę trudnej sytuacji w gospodarstwach rolnych, szczególnie takich jak nasze (warzywnicze), długa zima spowodowała, że wyprodukowana rozsada nie nadaje się do nasadzeń a wcześniej wysadzone rośliny pod foliami wskutek wielkich i długich mrozów przepadły.
W dalszej części wójt gminy zapoznał z terminarzem wyborów do Parlamentu Europejskiego i Samorządów. Zaapelował o mobilizację aby wynik wyborczy PSL-u w naszej gminie był lepszy. Przedstawił również realizowane w bieżącym roku inwestycje gminne.
W wolnych wnioskach skarbnik zaapelował o uiszczanie składek członkowskich a Prezes Zarządu gminnego zdał relację ze spotkania z Prezesem PSL Januszem Piechocińskim.

Należy sobie zadać pytanie: dlaczego PSL w naszej gminie osiąga tak słabe wyniki. Dlaczego nie bierzemy udziału w głosowaniach? Wybory są najbardziej wiarygodną oceną partii politycznych. Od wielu lat osiągamy dopiero 3-ci wynik w gminie.
A kto wygrywa, kto cieszy się wśród nas największą popularnością?
Przypomnę wyniki do wyborów parlamentarnych , do Sejmu z 2011 r.:
- frekwencja, zaledwie: 35%
- wyniki: PiS - 36,6%, PO - 24,4%, PSL dopiero trzeci wynik 18,1% (zagłosowało zaledwie 393 wyborców), a przecież kandydatem to Sejmu był nasz honorowy obywatel gminy W. Kozak.
Podobnie było z wyborem sanatorów: wygrał z PiS-u Bogdan Pęk, trzeci był z PO Kazimierz Czekaj i trzeci Jacek Soska z PSL-u.
Musimy się zmobilizować i pracować na lepszy wynik w wyborach.
W przyszłym 2014 r. odbędą się podwójne wybory.
Będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Obecnie z naszego okręgu (województwo małopolskie i świętokrzyskie) posłem jest dr Czesław Siekierski, który zapewne będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach. Parlament Europejski liczy 754 posłów, z Polski 51.

Wybory samorządowe, w przyszłym roku wybierać będziemy radnych w gminach wójt, radnych powiatowych, radnych do Sejmiku Małopolskiego. Do Sejmiku i Rady powiatu PSL będzie startować samodzielnie jako partia PSL. Jeżeli chodzi o gminę to będę startował (J. Rysak) z jakiego komitetu to jeszcze nie wiem, na pewno będę szedł pod szyldem PSL-u.
Ważne dla gminy byłoby aby mieliśmy naszego radnego w powiecie. Powinien to być mocny kandydat. Jesteśmy we wspólnym okręgu wyborczym wraz jeszcze z gminą Świątniki Górne i Mogilny. Na te trzy gminy są 3 mandaty. W poprzedniej kadencji 2006 - 2010 tak już było, że w naszej było bardzo dużo kandydatów do Rady Powiatu (głosy się rozłożyły) i w efekcie od nasz żaden kandydat nie zdobył mandatu: 2 mandaty miały Mogilany i jeden Świątniki.
W wyborach samorządowych podział na okręgi jednomandatowe. Dotyczy to Wawrzeńczyc, Igołomi i Tropiszowa.
Nowe obwody wyborcze:
- Rudno Górne i Dobranowice (lokal wyborczy w szkole w Dobranowicach)
- obwód Wawrzeńczyce podzielony na dwa obwody: 2 komisje w szkole w Wawrzeńczycach
- obwód Igołomia podzielony na dwa obwody: 2 komisje w szkole w Igołomi


Obchody święta Ludowego (wyjazd do Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach).

Program wycieczki do Wierzchosławic i Zabawy.
Wycieczka byłaby odpłatna.
Proponuję kwotę 30 zł. W tej kwocie byłby koszt autokaru, bilet do muzeum, spotkanie przy grillu.
Proponowany termin 19 maj 2013 (niedziela)
Zwiedzanie Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach.


Muzeum powołane staraniem działaczy ludowych i rodziny W. Witosa w 1971 r.
Składa się z domu rodzinnego z 1814 r., w którym Witos się urodził oraz z gospodarstwa wybudowanego w latach 1905 - 1913 przez samego Witosa. W skład gospodarstwa chodzą: budynek mieszkalny, stajnia, dwie stodoły i piwnica.

W "starym domu'' zgromadzono eksponaty etnograficzne, pochodzące z chłopskich gospodarstw w Wierzchosławicach i ukazujące warunki życia na wsi w XIX w.
Wnętrze domu mieszkalnego w nowej zagrodzie zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa, z meblami, dokumentami. Izba pamięci umieszczona w budynku dawnej stajni przedstawia dokładną biografię W. Witosa poprzez ikonografię, przedwojenne kroniki filmowe itp. W spichlerzu znajduje się wystawa sztandarów organizacji ludowych z różnych okresów. Najcenniejszy jest sztandar Zarządu Powiatowego Tarnów PSL Piast z 1928 r.
Oryginalne wnętrze stodoły wyposażono w narzędzia rolnicze, jakich używał Witos.
Odwiedzenie grobu Wincentego Witosa na cmentarzu parafialnym w Wierzchosławicach i złożenie kwiatów.

Pobyt w Zabawie
- udział we mszy świętej
- udział w modlitwie przy sarkofagu błogosławionej Karoliny Kózkówny.
- Zwiedzenie domu rodzinnego - Muzeum i Kaplicy bł. Karoliny
- zwiedzanie pomnika ofiar wypadków komunikacyjnych
Droga krzyżowa szlakiem męczeństwa. Stacje drogi krzyżowej przez las do miejsca męczeństwa 1,5 km; powrót 1 km; czas odprawienia drogi krzyżowej i powrót - ok. 1,5 godz.
W drodze do Sanktuarium (ok. 300 m od domu) odwiedzenie kapliczki, którą opiekowała się bł. Karolina i zaczerpnięcie wody z cudownego źródełka.
Zwiedzenie cmentarza:
a) Pomnika na pierwszym miejscu pochówku,
b) Grobu rodziców, fundatorów kościoła i wuja Franciszka Borzęckiego,
c) Cmentarza wojskowego z I i II Wojny światowej,

Wystawy:
a) O życiu, męczeństwie i kulcie Bł. Karoliny,
b) O historii parafii i okolicy,
c) Wystawa malarstwa,
d) II wojna - historia akcji Trzeci Most,
e) Wystawa wieńców żniwnych i sprzętu rolniczego.

Przy Sanktuarium znajduje się:
Stodoła dla pielgrzymów z możliwością grilowania (można zamówić grilowanie Tel. 607989897 lub samemu grillować)
Altana - miejsce spotkań dla ok. 30 osób,

Po drodze wstąpimy do Kościoła parafialnego w Radłowie z 1337 roku z renesansową chrzcielnicą, przy której ochrzczona została Bł. Karolina,
Projekt Pomnika Ofiar Wypadków Drogowych "Przejście"
autorstwa artysty rzeźbiarza dr hab. Jacka Kucaby powstał w 2008 roku. Monument został wykonany z żelbetonu i ma wymiary 40 na 7 metrów. - Rzeźba jest symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Kardiogram umieszczony na ścianie symbolizuje walkę o życie.
Na wewnętrznych ścianach pomnika znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające w sposób imienny konkretne osoby, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. - Cały czas istnieje możliwość upamiętnienia bliskiej osoby za pomocą takiego właśnie krzyżyka, procedura ma charakter bezpłatny.
Wokół pomnika zbierane są krzyże przydrożne upamiętniające miejsce wypadku drogowego.
Jestem wstępnie po korespondencji z księdzem wikarym w Zabawie, który zaoferował swoją pomoc.
Wycieczka jest nie tylko dla naszych członków ale zapraszamy również do wyjazdu sympatyków, osoby towarzyszące, koleżanki i kolegów z Koła Emerytów i Rencistów.
Zapisy u w-ce prezesa J. Rysaka, od razu dokonujemy wpłaty.

Wolne wnioski
- skarbnik (sprawozdanie finansowe i apel o uiszczanie składek)
- prezes przekaże informację ze spotkania z prezesem Januszem Piechocińskim, które miało miejsce w ostatnią sobotę w Krakowie.


Powrót