Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Wojciechem Kozakiem o pieniądzach unijnych

Z inicjatywy Zarządu Gminnego PSL oraz Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce w dniu 29 listopada 2013 r. w Centrum Kultury i Promocji w Wawrzeńczycach odbyło się zebranie, którego zasadniczym tematem było: środki z budżetu Unii Europejskiej w programowaniu 2014 - 2020. W zebraniu oprócz członków PSL uczestniczyli: radni, sołtysi, prezesi stowarzyszeń, przedsiębiorcy i mieszkańcy gminy.
Zebranie otworzył i prowadził Wójt Gminy Józef Rysak. Przywitał przybyłych gości a byli nimi:
Marszałek Województwa Małopolskiego, Członek Rady Naczelnej PSL, Honorowy Obywatel Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce Pan Wojciech Kozak
Prezes Zarządu Powiatowego PSL, kierownik ARiMR Pan Bogdan Bogdali
Naczelnik Biura Wsparcia Finansowego ARiMR Pan Witold Buksa.
Marszałek W. Kozak zapoznał zebranych z nowym programowaniem środków europejskich dla naszego regionu i terenów wiejskich. Deklarował, że w nowej perspektywie finansowej 2014 - 2020 będą pieniądze na ważne zadania dla naszej gminy: gospodarkę wodno-ściekową i modernizację dróg gminnych. Przedstawił projekt budżetu województwa na 2014 r. i wspólne zadania realizowane z gminami m.in.
- program "Małopolskie remizy" (remonty remiz OSP)
- projekt "Już pływam" (nauka pływania w szkołach)
- dofinansowanie imprez kulturalnych, plenerowych, wsparcie finansowe dla stowarzyszeń
Ze strony zebranych do Marszałka wnioskowane były problemy gminy:
- budowa zbiornika małej retencji "Szarbia" na potoku Ropotek
- modernizacja wałów przeciwpowodziowych
- budowa obwodnicy gminy
Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Krakowa zapoznali zebranych o założeniach dofinansowania gospodarstw rolnych w latach 2014 - 2020. Będą środki na modernizację gospodarstw rolnych, program "młody rolnik", wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych oraz dopłaty bezpośrednie, które z każdym rokiem powinny być większe.
Wójt Gminy Józef Rysak przedstawił inwestycje gminne zrealizowane w latach 2007 - 2013 z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Najważniejsze z nich to: wodociągowanie gminy, budowa sali gimnastycznej i przedszkola w Igołomi, powstanie Centrum Kultury i Promocji, budowa "Domu Strażaka" w Tropiszowie, budowa 6 stref rekreacyjno-sportowych. Zapoznał zebranych z planami inwestycyjnymi gminy na 2014 r.
Dyskusja zdominowana była tematem pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Zebrani podkreślali, że rolnicy nie byli rzetelnie informowani jaka pomoc będzie ze strony państwa. W składanych wnioskach nie uwzględnili wszystkich poniesionych strat, obecnie wielu z nich nie może skorzystać w pełni z pomocy i nie kwalifikuje się do pomocy w ramach działania 126 "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych", o którą to pomoc mogliby się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Mieszkaniec naszej gminy Jakub Hab z Wawrzeńczyc, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie poinformował zebranych o realizowanym projekcie "Uwolnij warzywa". Chce uświadomić mieszkańcom jak niekorzystnie na nasze zdrowie wpływają śmieci spalane w piecach i cieplarniach.


Powrót